Likiti Nasıl Yapılır?

Likiti Nasıl Yapılır?

Likiti Nasıl Yapılır?

Elektronik sigara likiti yapmak gayet basit bir işlemdir. İlk olarak hoşlandığınız tatları belirlemelisiniz. Elektronik sigara likiti için aroma seçiminizden sonra nbase vg pg oranı hakkında karar vermelisiniz. 80/20 nbase veya 70/30 nbase seçenekleri en çok tercih edilen oranlardır. Likit nasıl yapılır sorusunun en güzel cevabı yazımızda.

Bu ilk adımı geçtikten sonra elektronik sigara likiti yapmak için gerekli olan malzemeleri sıralarsak aroma, nbase (vg+pg+niko***), karıştırıcı ve likit şişesi size yeterli olacaktır. Evet hepsi bu kadar likit yapım malzemeleri bunlardan ibaret. Başka bir şeye ihtiyacınız yok. Bu malzemeler ile evyap likit yapmaya başlayabilirsiniz.

Likit yapmak için başlarken reçetelere ihtiyacınız olacaktır tüm dünyada elektronik sigara kullanıcıları tarafından en çok kullanılan ve en çok reçete paylaşılan site olan e-liquid-recipes.com size bu konuda çok yardımcı olacaktır. Ayrıca mix aroma seçeneği ile reçete bulmak, oranları ayarlamak gibi işlemlerle uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. Sizler için oluşturulan en güzel mix aroma seçeneklerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Likit Yapımına Başlama

İlk olarak not alma alışkanlığınız olsun hangi likit reçetesini nasıl yaptığınızı mümkünse adım adım not alın bu size ilerleyen zamanlarda yeni tatlar oluşturmak için faydalı olacaktır. Evyap’ ta başarı şansınızı not alma alışkanlığı ile en yüksek seviyeye çıkarabilirsiniz. Evyap likit yapmak kolaydır fakat yaptığınız işlemleri not almazsanız ilerleyen zamanlarda her şeyi birbirine karıştırma ihtimaliniz yüksektir.

Birçok sitede likit yapımı için birbirinden farklı yöntemler bulabilirsiniz. Birçoğu temelde aynıdır bunun için basitçe anlatmak ve doğru likit yapımı yöntemlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Likit yapımında yapılan yanlışları yazımızda yeri geldikçe sizinle paylaşacağız.

Elektronik sigara likiti yapımına aromalarımızı belirli oranlarda karıştırarak başlıyoruz. Eğer tek bir aroma kullanacaksak yapacağımız likit miktarı için gerekli olan aromayı ayarlıyoruz. Örneğin 30ml likit yapmak için %5 oranında aroma kullanmak istiyorsak 30/100*5 = 1,5ml aromaya ihtiyacımız var demektir. Likit reçetenizde gerekli olan aromaları oranlarına göre karıştırıyoruz.

Hazırlamış olduğumuz aroma veya aroma karışımımıza (mix aroma) nbase ekleyerek devam ediyoruz. Eğer VG PG yi ayrı ayrı kullanıyorsak ilk olarak aroma karışımımıza PG ekleyerek daha iyi sonuçlar alabiliriz. Aroma ve nbase karışımımızı karıştırıcımız yardımı ile rengi hafif beyazlayıncaya kadar karıştırıyoruz. Burada gereğinden fazla karıştırmak tecrübelerimize göre aroma tatlarında bozulmaya sebep olabiliyor. Karıştırıcımız yoksa likit şişesini çalkalayarak karıştırma işlemini yapabiliriz. Homojen ve rengi beyazlamış olan karışımımız artık esigara likiti olamaya hazır. Geriye sadece demlenme süreci kalıyor. Temelde likit yapımı bu kadar basit.

Likit Demleme

Elektronik sigara likiti demlemek için birçok yöntem mevcut. Biz basit ve etkili olan birkaç tekniği sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Ultrasonik temizleme cihazı ile likit demlemek:

Hazırlamış olduğumuz rengi beyazlamış olan karışımımızın şişesini cihazın içine 40° dereceyi aşmayan sıcak suda en az yarım saat (bu kullandığınız ultrasonik cihazın özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.) koyuyoruz. Likit demleme işlemimiz ilk gün için tamamlandı. Ulturasonik temizleyici ile likit demleme işlemini müthiş hızlı hale getirebilirsiniz. İkinci gün yine bir 15dk. Ultrasonik cihazı ile likitimizi karıştırıyoruz. Artık likitimiz nerdeyse kullanıma hazır. Tatların tam anlamı ile oturması için bir iki gün bekleyebiliriz. Bu süreçlerde  likitimizi havalandırmak bizce doğru bir yöntem değil eğer havalandırma ihtiyacı duyuyorsanız bu işlemi mümkün olduğunca kısa tutmanın iyi olduğunu düşünüyoruz. Birkaç dakika yeterli olacaktır.

Günlük Karıştırma Yöntemi İle Likit Demleme:

Eğer ultrasonik cihazımız yoksa likit demlemek için yapmış olduğumuz karışımı her gün birkaç dakika boyunca çalkalamamız gerekmekte. Demlenme süresi boyunca bu işlemi her gün tekrarlamamız gerekiyor. Biraz can sıkıcı gibi gelebilir ama yapmış olduğunuz likiti kullanmanın hazzı karşısında bu kadarcık zahmete katlanılabileceğini düşünüyoruz. Yine havalandırma işlemini minimum düzeyde tutmak hem aroma hem de nikotinin hava ile temasının sakıncaları yönünden iyi olacaktır.

Likit Yapımında Etil Maltol Kullanımı

Esigara likiti yapımında etil maltol kullanmak istiyorsanız etil maltolu hangi oranda kullanmanız gerektiğine dikkat etmelisiniz. Genellikle etil maltol kristal halde satılmakta kullanmadan önce kristal etil maltolü pg içinde çözebilirsiniz. Etil maltolü 10/1 oranında pg ile çözebilirsiniz. 30ml likit yapımında yapmış olduğunuz etil maltol çözeltisinden beş damla kadar kullanabilirsiniz. Unutmayın fazla etil maltol kullanmanız aroma tadınızı arttırmak yerine likitinizin tadını bozacaktır

Bu gönderiyi paylaş

Comments (2)

 • oguzoktayince59@gmail.com cevap

  orantıyı nasıl kurarız örnek YÜZDE13 aromaya ne kadar nbase koyulur

  10/01/2020 , 14:44
  • anka.uye cevap

   %13 aroma için : eğer tam ölçülü yapıyorsanız 87ml NBASE ve üzerinede 13 ml aroma koyun. ama ben yoğun aromadan hoşlanmıyorum. 100 ml nbaseye 1-2 ml aroma koyuyorum tamamdır. Likiti yapmadan önce mutlaka 1-2 gün PG içinde bekletin. Burda nbaseyi nasıl yapacaz diyebilirsiniz. Ya hazır alın yada kendiniz yapacaksanız mesela en tutulanı %80 vg %20 pg : 80 ml vb + 20ml koyun nikotin de oranına göre vb veya pgden azaltarak aynı oranda …… ya aslında çok basit işlem. En güzeli kafa ağrıtmamak için google storede programlar var. ondan indirin istediğiniz oranları (aroma oranıda dahil) yazın sonra hesapla deyin size hangisinden kaçml veya kaç damla koymanız gerektiği bilgisini verir.

   27/05/2021 , 17:07

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


DUYURU

Değerli Müşterilerimiz

Yeni Stok ve Ürün Tedariki Dolayısı ile

Sipariş Gönderimi Bir Süre Ertelenmiştir

Yeni Ürün ve Avantajlı Fiyatlarımız ile Çok Yakında Sizlere Tekrar Hizmete Devam Edeceğiz.


This will close in 20 seconds